//
Slovenija je z večjimi mednarodnimi založniki sklenila pogodbe, ki poleg branja revij omogočajo tudi objavo odprtodostopnih člankov avtorjev z organizacij, članic konzorcija za posameznega založnika. Ker UL sodeluje v vseh tovrstnih pogodbah, imajo raziskovalci UL pravico do objave odprtodostopnega članka brez plačila APC.

Vavčerji niso na voljo za vse revije posameznih založnikov, zato morajo raziskovalci, ki želijo koristiti vavčer, za objavo članka izbrati take revije, ki omogočajo možnost koriščenja vavčerjev. To storijo tako, da najprej poiščejo ustrezno revijo za objavo svojega članka in nato preverijo, ali je na voljo koriščenje vavčerja. Iskanje ustrezne revije se lahko izvaja na portalu Web of Science, preverjanje možnosti koriščenja vavčerja pa na spletni strani UL Odprti dostop do publikacij.
 
1. Iskanje ustrezne revije
Na portalu Web of Science (WOS) v zgornjem desnem kotu kliknemo meni »Products« in izberemo možnost »Master Journal List« (Slika 1 in slika 2).

Slika 1: Portal Web of Science



Slika 2: Master Journal List


Odpre se iskalnik, v katerem lahko iščemo po ključnih besedah, po naslovih, ISSN itd. Če želimo poiskati revije na določeno temo, vpišemo ključne besede npr. »teacher education« in kliknemo gumb »Search journals« (Slika 3).

Slika 3: Iskanje revij po ključnih besedah



Prikaže se seznam revij na to temo, ki jih lahko omejimo s filtri na levi strani seznama po področjih, bazah in odprtodostopnih revijah, ki se nahajajo v DOAJ (Directory of Open Access Journals) (Slika 4).

Slika 4: Seznam revij v WOS MJL na določeno temo



Ko izberemo določeno revijo, imamo možnost vpogleda v podatke o reviji s klikom na »View profile page« (Slika 5). Vendar moramo biti za dostop do te možnosti prijavljeni.

Slika 5: Izbira relevantne revije



Svoj osebni račun si v tem primeru lahko ustvarite s klikom na »View profile page«. Odpre se obrazec za brezplačno registracijo / prijavo, kamor vnesete zahtevane podatke (ime.priimek@pef.uni-lj.si) (Slika 6). Svoj brezplačni račun si lahko kadarkoli ustvarite s klikom na »Register« na osnovni strani MJL (Master Journal List).

Slika 6: Ustvarjanje osebnega računa v Web of Science Master Journal List



Ko vstopimo na stran revije, je na voljo več podatkov: o založniku, o izhajanju, o domači spletni strani in indeksih citiranja (Slika 7 in slika 8).

Slika 7: Profilna stran izbrane revije



Slika 8



Če želimo, da so informacije o izbrani reviji dostopne še drugim, izberemo »Share this Journal« in skopiramo URL, ki se nahaja v pojavnem oknu (Slika 9).

Slika 9: Deljenje izbrane revije


 
2. Storitev MATCH MANUSCRIPT
Ko smo prijavljeni, lahko uporabimo tudi možnost »Match Manuscript«. Ta možnost omogoča iskanje revij, ki se ujemajo s temo našega rokopisa. Do te storitve lahko dostopamo na dva načina; in sicer lahko kliknemo na gumb v zgornji menijski vrstici, ali pa na začetni strani pod iskalnikom kliknemo na gumb Match Manuscript (Slika 10).

Slika 10: Storitev Match Manuscript



Ko kliknemo na gumb »Match Manuscript« se odpre okno, v katerem lahko vpišete naslov svojega še neobjavljenega članka in / ali  izvleček. Za bolj relevantne rezultate je priporočljiv vnos le izvlečka (Abstract). Prikaže se seznam revij s podatki
3. V katerih revijah lahko koristimo vavčerje?
  1. Ko smo izbrali revijo v WOS, tam preverimo podatek o založniku (npr. Taylor & Francis) (Slika 11).

    Slika 11: Podatek o založniku izbrane revije


     
  2. Na spletni strani UL Odprti dostop do publikacij so za leto 2025 v tabeli v slovenskem in v angleškem jeziku navedene ugodnosti glede APC vavčerjev in revij, v katerih jih je mogoče koristiti, ter kontakti za dodatna pojasnila.
     
  3. S klikom na tabelo v izbranem jeziku se odpre Excellova tabela s podatki o revijah, v katerih lahko koristimo vavčerje, in sicer je na voljo URL povezava. Podatke preverimo glede na založnika, npr. Taylor & Francis (Slika 12).

    Slika 12: Seznam revij založnika

  4. Z ukazom Ctrl F vnesemo naslov izbrane revije. Če je na seznamu, lahko pri objavi članka v tej reviji koristite vavčer (Slika 13).

    Slika 13: Iskanje izbrane revije v seznamu možnih revij


     
  5. Pred objavo je potrebno še preveriti, ali je na voljo zadostno število vavčerjev. To preverimo na spletni strani UL Odprti dostop do publikacij pod rubriko Spremljanje porabe APC vavčerjev za leto xx. Izberemo založnika npr. Taylor & Francis (Slika 14).

    Slika 14: Preverjanje števila vavčerjev



    Odpre se Excellova tabela s seznamom že porabljenih vavčerjev (Slika 15); število vseh možnih vavčerjev pa se nahaja v tabelah pod točko 3.

    Slika 15: Seznam porabljenih vavčerjev


Torej smo v našem primeru ugotovili, da imajo avtorji UL pri objavi v reviji European Journal of Teacher Education, ki izhaja pri založniku Taylor & Francis, možnost koristiti vavčerje. In sicer od možnih 85 jih je trenutno porabljenih 34, kar pomeni, da jih je na voljo še 51.